فیزیوتراپی تنگی کانال نخاعی

فیزیوتراپی تنگی کانال نخاعی

فیزیوتراپی تنگی کانال نخاعی

تخمین زده می شود که 80 درصد از ما در دوره ای از زندگی خود نوعی کمردرد یا گردن درد را تجربه خواهیم کرد. تنگی ستون فقرات می تواند یکی از دلایل کمردرد و گردن درد باشد. مهره‌های شما (استخوان‌های پشت شما) را تحت تأثیر قرار می‌دهد و سوراخ‌های درون آن استخوان‌هایی را که نخاع و اعصاب از آن عبور می‌کنند، باریک می‌کند.

تنگی کانال نخاعی باریک شدن در مهره های ستون فقرات است که منجر به فشار بیش از حد بر نخاع (تنگی مرکزی) یا اعصاب (تنگی جانبی) می شود. تنگی نخاع ممکن است در گردن یا در ناحیه کمر رخ دهد.

شایع ترین علل تنگی ستون فقرات مربوط به روند پیری در ستون فقرات است:

  • استئوآرتریت بدتر شدن غضروف بین مفاصل است. در پاسخ به این آسیب، بدن اغلب استخوان اضافی (که “خار استخوانی” نامیده می شود) تشکیل می دهد تا سعی کند از ناحیه حمایت کند. این خارهای استخوانی ممکن است در نقطه ای که اعصاب از کانال نخاع خارج می شوند، روی اعصاب فشار وارد کنند.
  • پیری طبیعی می تواند منجر به مسطح شدن دیسک هایی شود که فضای بین هر مجموعه از مهره ها را فراهم می کند. این فضای باریک، فضای کمتری را برای خروج عصب از نخاع فراهم می کند.
  • آسیب های ستون فقرات، بیماری های استخوان (مانند بیماری پاژه)، تومورهای ستون فقرات، و ضخیم شدن برخی از رباط های ستون فقرات نیز ممکن است منجر به تنگی نخاع شوند.

در بیشتر موارد، علائم تنگی نخاع را می توان به طور موثر با فیزیوتراپی تنگی کانال نخاعی و سایر درمان های محافظه کارانه مدیریت کرد. تنها شدیدترین موارد تنگی نخاعی نیاز به جراحی یا تزریق ستون فقرات دارند.

علائم تنگی کانال نخاع

  • درد، بی حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف در بازوها و شانه ها، پاها یا تنه
  • مشکلات گاه به گاه در عملکرد روده یا مثانه
  • اگر تنگی کانال نخاع در گردن دارید (تنگی ستون فقرات گردنی)، ممکن است بسته به اینکه کدام اعصاب تحت تاثیر قرار گرفته است، ضعف، بی حسی و درد در یک یا هر دو دست و اغلب در پاها داشته باشید. ممکن است در خود گردن درد داشته باشید یا نداشته باشید.
  • اگر تنگی کانال نخاع در کمر دارید (تنگی ستون فقرات کمری)، ممکن است در ناحیه کمر و یک یا هر دو پا درد، بی حسی و ضعف داشته باشید، اما در بازوها نه. علائم شما ممکن است با راه رفتن بدتر شود و با نشستن بهتر شود.

فیزیوتراپی تنگی کانال نخاعی

تحقیقات نشان می دهد که در همه موارد به جز شدیدترین موارد تنگی نخاعی (معمولاً با ضعف عضلانی یا سطوح بالای درد همراه است)، مراقبت های محافظه کارانه مانند فیزیوتراپی نتایج بهتری نسبت به جراحی به دست می آورد.

هدف کلی فیزیوتراپیست شما این است که به شما کمک کند در فعالیت های روزانه و نقش های زندگی خود شرکت کنید. او یک برنامه درمانی را بر اساس یافته های ارزیابی و اهداف شخصی شما طراحی خواهد کرد. برنامه درمانی احتمالاً ترکیبی از تمرینات خواهد بود.

فیزیوتراپ شما یک برنامه درمانی تخصصی طراحی خواهد کرد تا نیازها و اهداف منحصر به فرد شما را برآورده کند. برنامه شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

حرکت ملایم فیزیوتراپیست شما ممکن است حرکات خاصی را برای کمک به برداشتن فشار از ریشه عصبی به شما آموزش دهد که می تواند به کاهش درد کمک کند.

تمرینات کششی و دامنه حرکتی. شما ممکن است تمرینات خاصی را برای بهبود تحرک در مفاصل و ماهیچه های ستون فقرات و اندام های خود یاد بگیرید. بهبود حرکت در مفصل اغلب کلید تسکین درد است.

تمرینات تقویتی ماهیچه های قوی تنه (شکم و پشت) از مفاصل ستون فقرات شما پشتیبانی می کنند و عضلات قوی بازو و پا کمک می کنند تا بخشی از بار کاری از روی مفاصل ستون فقرات شما برداشته شود.

ورزش هوازی. ممکن است حرکات ورزشی هوازی را یاد بگیرید تا تحمل خود را برای فعالیت هایی که ممکن است تحت تأثیر تنگی ستون فقرات قرار گرفته اند، مانند پیاده روی، افزایش دهید.

فیزیوتراپیست شما ممکن است تصمیم بگیرد از ترکیبی از درمان های دیگر نیز استفاده کند، از جمله:

درمان دستی. فیزیوتراپ شما ممکن است برای بهبود تحرک مفاصل سفت که ممکن است به علائم شما کمک کند، درمان دستی (دستی) مانند ماساژ انجام دهد.

استفاده از تجهیزات. فیزیوتراپیست شما ممکن است استفاده از تجهیزات توانبخشی را تجویز کند – مانند یک وسیله مهار مخصوص که به تردمیل متصل می شود تا به کاهش فشار روی اعصاب نخاعی در حین راه رفتن کمک کند.

آموزش وضعیتی. ممکن است یاد بگیرید با ایجاد تغییرات ساده در نحوه ایستادن، راه رفتن و نشستن خود، فشار روی اعصاب را کاهش دهید.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی تنگی کانال نخاعی – درمان کمردرد با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی ستون فقرات در اصفهان

مقالات بیشتر

کامپرشن تراپی

کامپرشن تراپی در اصفهان

کامپرشن تراپی یا همان وازوترین یکی از روشهای درمانی در فیزیوتراپی است که شامل اعمال فشار کنترل شده به قسمت های…
فیزیوتراپی با بیمه دی

فیزیوتراپی با بیمه دی

فیزیوتراپی با بیمه دی در اصفهان ، یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که به افراد کمک می کند تا…
لیزر پرتوان فیزیوتراپی

لیزر پرتوان فیزیوتراپی

لیزر پرتوان فیزیوتراپی که به عنوان لیزر درمانی با شدت بالا (HILT) نیز شناخته می شود، شکل پیشرفته ای از…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در اصفهان

راه های ارتباطی

۰۳۱۳۶۶۴۰۰۱۶
۰۹۰۲۲۲۱۶۸۶۱

مشاوره

جستجو

دسته بندی مقالات

دسته‌ها

keyboard_arrow_up