بیوفیدبک در اصفهان

بیوفیدبک در اصفهان

بیوفیدبک یک تکنیک ذهن و بدن است که شامل استفاده از بازخورد دیداری یا شنیداری برای آموزش علائم و نشانه های جسمی استرس و اضطراب از جمله افزایش ضربان قلب ، دمای بدن و تنش عضلانی به افراد است.

با یادگیری نحوه کنترل تأثیرات جسمی و روانی استرس با استفاده از بازخورد زیستی ، افراد می توانند یاد بگیرند که چگونه ذهن و بدن خود را آرام کنند و با علائم استرس بهتر کنار بیایند.

هدف از بازخورد زیستی معمولا ایجاد تغییرات ظریف در بدن است که منجر به یک اثر مطلوب می شود. این ممکن است شامل شل کردن عضلات خاص باشد که باعث کاهش ضربان قلب یا کاهش احساس درد می شود.

برخی از کارکردهایی که افراد می توانند کنترل کنند عبارتند از:

  • جریان خون
  • فشار خون
  • ضربان قلب
  • تنش عضلانی
  • درک درد

انجمن روانشناختی کاربردی و بیوفیدبک بیوفیدبک را به عنوان فرایندی تعریف می کند که به افراد امکان می دهد فعالیت فیزیولوژیکی خود را به منظور بهبود سلامت یا عملکرد تغییر دهند. با استفاده از ابزار دقیق اندازه گیری ، اطلاعات مربوط به عملکردهای بدن در اختیار کاربر قرار می گیرد.

ارائه این اطلاعات – غالباً همراه با تغییر در تفکر ، احساسات و رفتار – از تغییرات فیزیولوژیکی مطلوب پشتیبانی می کند. با گذشت زمان ، این تغییرات می توانند بدون استفاده مداوم از ابزار نیز ادامه پیدا کنند.

انواع بیوفیدبک

بازخورد زیستی انواع مختلفی دارد. رویکرد خاصی که شما برای استفاده انتخاب می کنید ممکن است به آنچه شما امیدوارید انجام دهید و توصیه درمانگر یا پزشک شما باشد.

برخی از گزینه های موجود عبارتند از:

نوروفیدبک (EEG Biofeedback)

این نوع بیوفیدبک که اغلب به آن نوروفیدبک گفته می شود ، شامل استفاده از الکتروانسفالوگرافی (EEG) برای اندازه گیری فعالیت موج مغز است. حسگرهای پوست سر به دستگاه EEG متصل می شوند. نوروفیدبک گاهی اوقات به عنوان یک درمان غیر تهاجمی برای ADHD ، درد ، اعتیاد ، اضطراب ، افسردگی و دیگر اختلالات روحی استفاده می شود.

بیوفیدبک تنفسی

بازخورد زیستی تنفسی شامل پوشیدن نوارهای حسگر در اطراف قفسه سینه و شکم برای نظارت بر میزان تنفس و الگوها است. با آموزش ، افراد می توانند یاد بگیرند كه كنترل بیشتری بر میزان تنفس خود داشته باشند كه می تواند در شرایط مختلفی از جمله در هنگام اضطراب افراد به آنها كمك كند.

تنوع ضربان قلب

این نوع به عنوان بیوفیدبک تغییرپذیری ضربان قلب شناخته می شود و شواهدی وجود دارد که ممکن است برای تعدادی از اختلالات مختلف از جمله آسم و افسردگی مفید باشد. بیمارانی که از این روش استفاده می کنند از دستگاهی متصل به سنسورها در گوش یا انگشتان یا سنسورهایی که روی مچ ، قفسه سینه یا تنه قرار گرفته اند.

پوستی

این نوع بازخورد زیستی شامل اندازه گیری میزان عرق سطح پوست است. پاسخ گالوانیک پوست ، که به آن رسانایی پوست نیز گفته می شود ، نشانگر مفیدی برای تشخیص سطح تحریک عاطفی است. گذشته از عملکرد تنظیم کننده آشکار عرق ، تحریک عاطفی نیز می تواند به راحتی باعث تعریق شود. هرچه افراد با شدت بیشتری تحریک شوند ، رسانایی پوست آنها قوی تر می شود.

فشار خون

این نوع بازخورد زیستی شامل پوشیدن دستگاهی برای اندازه گیری فشار خون است. این دستگاه ها اطلاعاتی در مورد فشار خون بیمار ارائه می دهند و اغلب کاربر را از طریق تکنیک های آرام سازی که ممکن است به نشانه های دیداری ، تمرینات تنفسی یا موسیقی متکی باشد ، راهنمایی می کنند.

بازخورد بیولوژیکی حرارتی

در بازخورد زیستی حرارتی ، بیماران از سنسورهایی استفاده می کنند که جریان خون در پوست را تشخیص می دهد. از آنجا که افراد در مواقع استرس معمولا کاهش دمای بدن را تجربه می کنند ، چنین دستگاه هایی می توانند به افراد کمک کنند تا بهتر احساس کنند که چه زمانی احساس پریشانی می کنند. کم خواندن یکی از این نمایشگرها می تواند نیاز به استفاده از برخی تکنیک های کنترل استرس را نشان دهد.

الکترومیوگرافی

در این نوع بازخورد زیستی ، سنسورها در نقاط مختلف بدن قرار می گیرند و به دستگاه الکترومیوگرافی (EMG) متصل می شوند. این دستگاه با نظارت بر فعالیت الکتریکی که منجر به انقباضات عضلانی می شود ، تغییرات تنش عضلانی را با گذشت زمان تشخیص می دهد.

 

کلمات مرتبط :

بیوفیدبک در اصفهان – فیزیوتراپی در اصفهان – کلینیک فیزیوتراپی در اصفهان – بهترین کلینیک فیزیوتراپی در اصفهان

مقالات بیشتر

کامپرشن تراپی

کامپرشن تراپی در اصفهان

کامپرشن تراپی یا همان وازوترین یکی از روشهای درمانی در فیزیوتراپی است که شامل اعمال فشار کنترل شده به قسمت های…
فیزیوتراپی با بیمه دی

فیزیوتراپی با بیمه دی

فیزیوتراپی با بیمه دی در اصفهان ، یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که به افراد کمک می کند تا…
لیزر پرتوان فیزیوتراپی

لیزر پرتوان فیزیوتراپی

لیزر پرتوان فیزیوتراپی که به عنوان لیزر درمانی با شدت بالا (HILT) نیز شناخته می شود، شکل پیشرفته ای از…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در اصفهان

راه های ارتباطی

۰۳۱۳۶۶۴۰۰۱۶
۰۹۰۲۲۲۱۶۸۶۱

مشاوره

جستجو

دسته بندی مقالات

دسته‌ها

keyboard_arrow_up