فیزیوتراپی کیفوز

فیزیوتراپی کیفوز

فیزیوتراپی کیفوز به عنوان یکی از موثرترین روشهای درمان غیرجراحی این عارضه در مرکز فیزیوتراپی آوای زندگی در اصفهان طرف قرارداد با بیمه آتیه سازان حافظ ارائه می شود.

کیفوز وضعیتی است که با انحنای بیش از حد ستون فقرات به سمت بیرون مشخص می شود که منجر به حالت گرد یا خمیده می شود. در حالی که درجاتی از کیفوز قفسه سینه (انحنای طبیعی ستون فقرات فوقانی) طبیعی است، انحنای بیش از حد می تواند با دلایل مختلفی از جمله وضعیت نامناسب، تغییرات مرتبط با افزایش سن، ناهنجاری های ساختاری و شرایط پزشکی زمینه ای همراه باشد. فیزیوتراپی با پرداختن به اصلاحات وضعیتی، بهبود قدرت و انعطاف عضلانی و ارتقای سلامت کلی ستون فقرات، نقش مهمی در مدیریت کیفوز دارد. 

فیزیوتراپی کیفوز

اولین گام در فیزیوتراپی کیفوز شامل ارزیابی کامل برای درک ماهیت و وسعت بیماری و همچنین نیازها و اهداف خاص فرد است. ارزیابی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ارزیابی وضعیتی: ارزیابی وضعیت ایستادن، تراز ستون فقرات، و هرگونه عدم تقارن یا انحراف از انحنای طبیعی ستون فقرات.

ارزیابی دامنه حرکتی: ارزیابی انعطاف‌پذیری و تحرک ستون فقرات، شانه‌ها و باسن برای شناسایی هرگونه محدودیت یا عدم تعادلی که ممکن است به وضعیت کیفوتیک کمک کند.

قدرت و عملکرد عضلانی: ارزیابی قدرت و استقامت عضلات حمایت کننده از ستون فقرات، از جمله عضلات بازکننده پشت، شکم، و عضلات اطراف شانه ها و باسن.

ارزیابی عصبی: بررسی علائم عصبی مانند درد، بی حسی یا ضعف که ممکن است با کیفوز همراه باشد.

محدودیت‌های عملکردی: ارزیابی توانایی فرد برای انجام فعالیت‌های روزانه، مانند ایستادن، نشستن، راه رفتن و رسیدن، برای تعیین تأثیر کیفوز بر تحرک عملکردی.

مداخلات درمانی

مداخلات فیزیوتراپی برای کیفوز برای رفع اصلاحات وضعیتی، بهبود انعطاف پذیری و قدرت ستون فقرات و بهبود سلامت کلی ستون فقرات طراحی شده است. این مداخلات ممکن است شامل اجزای زیر باشد:

اصلاح وضعیت بدن:
آموزش و آگاهی: فیزیوتراپیست ها به افراد در مورد وضعیت بدنی مناسب و مکانیک بدن آموزش می دهند و بر اهمیت حفظ ستون فقرات خنثی و اجتناب از پوزیشن های طولانی که به افزایش کیفوز کمک می کند، تاکید می کنند.

تمرینات هوشیاری بدن: به افراد آموزش می‌دهند که در طول فعالیت‌های روزانه مانند نشستن، ایستادن و راه رفتن مراقب وضعیت بدنی و هم‌ترازی بدن خود باشند تا کنترل وضعیت بهتری داشته باشند.

انعطاف پذیری و کشش:
تحرک ستون فقرات قفسه سینه: تمریناتی که انعطاف و تحرک ستون فقرات قفسه سینه را هدف قرار می دهند، از جمله تمرینات اکستنشن قفسه سینه ملایم و کشش هایی که عضلات سینه و شانه را هدف قرار می دهند تا با انحنای رو به جلوی ستون فقرات مقابله کنند.

کشش خم کننده لگن و همسترینگ: بهبود انعطاف پذیری خم کننده های ران و همسترینگ برای کاهش شیب بیش از حد لگن و کمک به حفظ موقعیت خنثی تر لگن، که می تواند به بهبود تراز ستون فقرات کمک کند.

تمرینات تقویتی:
تقویت کننده بازکننده پشت: تمرینات هدفمند برای تقویت عضلات قسمت فوقانی و پایین کمر برای بهبود تراز و ثبات ستون فقرات.

قدرت عضلات مرکزی: تقویت عضلات شکم و کف لگن برای حمایت از ستون فقرات و تقویت فعال سازی متعادل عضلات

سایر مداخلات فیزیوتراپی کیفوز

تهویه هوازی:
ورزش های قلبی عروقی: ترکیب فعالیت های هوازی مانند پیاده روی، دوچرخه سواری یا شنا برای بهبود تناسب اندام کلی، کاهش وزن بدن و ارتقای سلامت قلب و عروق، که می تواند بر عملکرد ستون فقرات تأثیر مثبت بگذارد.

درمان دستی:
تکنیک‌های بافت نرم: استفاده از ماساژ، رهاسازی میوفاشیال و درمان نقطه ماشه‌ای برای رفع سفتی عضلانی و تقویت آرامش در عضلات اطراف ستون فقرات.

تحرک مفاصل: تکنیک های حرکت تدریجی برای بهبود تحرک ستون فقرات و مفاصل محیطی، رفع هرگونه محدودیت در ستون فقرات قفسه سینه، شانه ها و باسن.

آموزش بیمار و خود مدیریتی:
ارزیابی ارگونومیک: ارائه مشاوره در مورد ارگونومی مناسب و اصلاحات محل کار برای ارتقای وضعیت بهتر و کاهش فشار بر ستون فقرات در طول فعالیت های روزانه.

 

 

 

 

 

 

مقالات بیشتر

درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی

درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی

0
درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی در کلینیک فیزیوتراپی آوای زندگی – فیزیوتراپی طرف قرارداد با بیمه آتیه سازان حافظ در…
درمان سیاتیک با فیزیوتراپی

درمان سیاتیک با فیزیوتراپی

0
درمان سیاتیک با فیزیوتراپی موثرترین روش درمان غیرجراحی است که در کلینیک فیزیوتراپی آوای زندگی در اصفهان – فیزیوتراپی طرف…
ناهنجاریهای ستون فقرات

ناهنجاریهای ستون فقرات

0
ناهنجاریهای ستون فقرات طیف وسیعی از انحرافات ساختاری و عملکردی از آناتومی و عملکرد طبیعی ستون فقرات را شامل می…
فتق دیسک گردن

فتق دیسک گردن

0
فتق دیسک گردن یک بیماری شایع است که دیسک های بین مهره ای در ناحیه گردنی ستون فقرات را درگیر…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در اصفهان

راه های ارتباطی

۰۳۱۳۶۶۴۰۰۱۶
۰۹۰۲۲۲۱۶۸۶۱

مشاوره

جستجو

دسته بندی مقالات

دسته‌ها

فهرست