فیزیوتراپی قوز پشت

فیزیوتراپی قوز پشت

فیزیوتراپی قوز پشت یکی از روش های موثر در اصلاح این ناهنجاری است که در کلینیک فیزیوتراپی آوای زندگی در اصفهان به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود.

قوز پشت وضعیتی است که در آن انحنای بیش از حد در قسمت بالای کمر وجود دارد. در اصطلاح پزشکی به این حالت هایپرکیفوز قفسه سینه یا کیفوز می گویند. اگرچه قوز اغلب منشأ وضعیتی دارد، اما می تواند به دلیل نقص ساختاری در ستون فقرات نیز ایجاد شود. نقایص ساختاری ممکن است ناشی از پوکی استخوان، شکستگی ستون فقرات یا حتی نقص مادرزادی در ستون فقرات باشد.

اگر قوز دار هستید، ممکن است قوز، برآمدگی یا گرد شدن قابل توجهی داشته باشید که وقتی کسی شما را از پهلو می بیند قابل مشاهده است. شانه گرد یک عارضه جانبی رایج برای داشتن قوز پشت است. اگر هایپرکیفوز درمان نشود، کارهای عادی مانند حمام کردن، بلند شدن از صندلی، خم شدن یا راه رفتن ممکن است دشوار شود. بیماران همچنین می توانند تغییرات تعادلی را تجربه کنند که ممکن است منجر به زمین خوردن و آسیب شود. با پیشرفت این بیماری، برخی از بیماران ممکن است در قسمت بالای کمر احساس درد کنند و در نهایت ممکن است این بیماری باعث شکستگی در ستون فقرات شود.

فیزیوتراپی قوز پشت در موارد خفیف این ناهنجاری می تواند به اصلاح آن کمک کرده و از بروز عوارض ناشی از آن جلوگیری کند.

انواع قوز پشت

بیماری شوئرمن
این وضعیت عمدتاً نوجوانان را تحت تأثیر قرار می دهد. این به دلیل رشد ناهموار در ستون فقرات است که در آن قسمت خلفی ستون فقرات بزرگتر از قسمت جلویی است. این باعث ایجاد یک اثر گوه بر روی ستون فقرات می شود که به نوبه خود به صورت قوز ظاهر می شود.

کیفوز پاسچرال
این شایع ترین علت کیفوز است که ناشی از وضعیت نامناسب بدن است. در نتیجه سبک زندگی کم تحرک ما، ماهیچه ها و رباط های ستون فقرات ضعیف شده اند که به این وضعیت کمک می کند. در روند نگران کننده ای، ما شاهد آمدن کارمندان ادارات جوان با شرایطی هستیم که ناشی از کیفوز است.

کیفوز مادرزادی
نقص استخوانی که از بدو تولد ایجاد می شود. هیچ دلیل شناخته شده ای برای آن وجود ندارد. این زاویه کیفوز در صورت عدم درمان به مرور زمان افزایش می یابد.

کیفوز ساختاری
برخلاف کیفوز وضعیتی، مبتلایان به کیفوز ساختاری نمی توانند آگاهانه سعی کنند ستون فقرات خود را صاف کنند. این به این دلیل است که قوز آنها به دلیل نقص ساختاری در ستون فقرات مانند شکستگی فشاری یا سایر بدشکلی های مداوم ستون فقرات ایجاد می شود که از صاف شدن آنها جلوگیری می کند. این بیماران اغلب دارای کمردرد مداوم و پا درد همراه با قوز کمر خود هستند. بیماران مسن بیشتر از بیماران جوانتر مستعد ابتلا به کیفوز ساختاری هستند. فیزیوتراپی قوز پشت می تواند به کاهش خشکی ستون فقرات کمک کند.

علل دیگر
هر شرایطی که ارتفاع جلوی ستون فقرات را کاهش دهد می تواند باعث قوز پشت شود. نمونه هایی از چنین شرایطی عبارتند از بیماری دژنراتیو دیسک، سایر شکستگی های ستون فقرات یا حتی تومورهای استخوانی.

درمان قوز پشت

درمان قوز پشت بسته به سن بیمار، شدت انحنا و علت این بیماری متفاوت است. اغلب بیماران مبتلا به کیفوز اغلب ابتدا برای مشاهده پیشرفت این بیماری مشاهده می شوند.

فیزیوتراپی قوز پشت

کیفوز پایدار که در آن منحنی اضافه کار افزایش نمی یابد، معمولاً برای تقویت عضلات ستون فقرات و بهبود وضعیت بدن نیازمند فیزیوتراپی قوز پشت هستند. اگر انحنا در طول زمان رشد کند، ممکن است درمان های تهاجمی تری تجویز شود.

برای کیفوز خفیف، فیزیوتراپی در مدیریت این عارضه بسیار موثر است، اگرچه درمان همیشه لازم نیست. ترکیبی از درمان دستی و دستکاری ستون فقرات اغلب به درد و سفتی ناشی از کیفوز کمک می کند. همچنین اغلب برای بیماران برای حفظ قدرت عضلات مرکزی، یک برنامه ورزشی معمولی تجویز می شود. پیلاتس یک نوع ورزش توصیه شده است که به آگاهی از موقعیت ستون فقرات شما کمک می کند و در عین حال عضلات شما را تقویت می کند.

بریس

این درمانی است که اغلب برای بیمارانی که هنوز در حال رشد هستند استفاده می شود. نوجوانان و کودکان از بریس ها سود می برند. با این حال، بریس در بزرگسالان مفید نیست. هدف از بریس کمک به صاف شدن ستون فقرات و جلوگیری از ایجاد انحنا است. این یک روش درمانی مشابه است که برای بیماران مبتلا به اسکولیوز استفاده می شود، اگرچه نوع بریس و محل آن ممکن است متفاوت باشد.

جراحی

در حالی که اکثر بیماران نیازی به جراحی ندارند، برای بیمارانی که انحنای آنها علیرغم درمان های غیرتهاجمی همچنان به پیشرفت خود ادامه می دهد، توصیه می شود. جراحی معمولاً درمانی است که برای بیمارانی که انحنای آنها بالای 80 درجه است انجام می شود. در چنین زوایایی، تنفس تحت تأثیر انحنای ستون فقرات قرار می گیرد و از این رو عمل جراحی ضروری می شود. یکی دیگر از دلایلی که جراحی اغلب به انتخاب درمان تبدیل می شود، زمانی است که انحنای آن باعث فشرده شدن اعصاب می شود.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی قوز پشت – فیزیوتراپی کیفوز – فیزیوتراپی در اصفهان

مقالات بیشتر

درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی

درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی

0
درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی در کلینیک فیزیوتراپی آوای زندگی – فیزیوتراپی طرف قرارداد با بیمه آتیه سازان حافظ در…
درمان سیاتیک با فیزیوتراپی

درمان سیاتیک با فیزیوتراپی

0
درمان سیاتیک با فیزیوتراپی موثرترین روش درمان غیرجراحی است که در کلینیک فیزیوتراپی آوای زندگی در اصفهان – فیزیوتراپی طرف…
ناهنجاریهای ستون فقرات

ناهنجاریهای ستون فقرات

0
ناهنجاریهای ستون فقرات طیف وسیعی از انحرافات ساختاری و عملکردی از آناتومی و عملکرد طبیعی ستون فقرات را شامل می…
فتق دیسک گردن

فتق دیسک گردن

0
فتق دیسک گردن یک بیماری شایع است که دیسک های بین مهره ای در ناحیه گردنی ستون فقرات را درگیر…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در اصفهان

راه های ارتباطی

۰۳۱۳۶۶۴۰۰۱۶
۰۹۰۲۲۲۱۶۸۶۱

مشاوره

جستجو

دسته بندی مقالات

دسته‌ها

فهرست