سردرد ناشی از تریگر پوینت

سردرد ناشی از تریگر پوینت

سردرد ناشی از تریگر پوینت

تریگر پوینت یا نقاط ماشه ای مناطقی از سفتی یا گره در بافت عضلانی هستند که می توانند باعث درد و ناراحتی شوند.

سردردهای ناشی از نقاط ماشه ای اغلب به عنوان سردرد تنشی شناخته می شوند که شایع ترین نوع سردرد است. این سردردها معمولاً به دلیل تنش عضلانی در گردن، شانه ها و قسمت بالای کمر ایجاد می شوند. هنگامی که نقاط ماشه ای در این نواحی ایجاد می شوند، می توانند باعث دردی شوند که به سمت سر منتشر می شود و در نتیجه سردرد ایجاد می شود.

برای درمان سردرد ناشی از تریگر پوینت، رسیدگی به تنش ماهیچه ای مهم است. این را می توان از طریق تکنیک های مختلفی از جمله ماساژ، کشش و فیزیوتراپی انجام داد. استفاده از گرما یا سرما در ناحیه آسیب دیده نیز می تواند به تسکین درد و کاهش تنش عضلانی کمک کند.

در برخی موارد، تزریق نقطه ماشه ای ممکن است توصیه شود. این شامل تزریق یک بی حس کننده موضعی یا استروئید به نقطه ماشه برای کمک به تسکین درد و کاهش التهاب است. با این حال، این فقط باید توسط یک پزشک انجام شود.

علائم سردرد ناشی از تریگر پوینت

سردردهای ناشی از نقاط ماشه ای معمولاً به صورت سردرد تنشی ظاهر می شوند که با درد مبهم و دردناکی که مانند نواری سفت در اطراف سر احساس می شود، مشخص می شود. درد اغلب به صورت فشار یا سفتی ثابت توصیف می شود و می تواند در پیشانی، شقیقه ها و پشت سر احساس شود.

سایر علائم رایج سردرد تنشی ناشی از نقاط ماشه ای عبارتند از:

  • حساسیت به نور و صدا
  • حساسیت در پوست سر، گردن و عضلات شانه
  • سفتی در گردن و شانه ها
  • خستگی
  • مشکل در تمرکز

توجه به این نکته ضروری است که اگر سردرد شدید یا ناگهانی را تجربه می کنید، یا اگر سردرد شما با علائم دیگری مانند حالت تهوع، استفراغ یا تغییر در بینایی همراه است، باید فورا به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است علائمی از وضعیت جدی تری باشد.

درمان سردرد ناشی از نقطه ماشه ای

درمان سردرد ناشی از تریگر پوینت معمولاً شامل ترکیبی از رویکردها با هدف رفع تنش ماهیچه ای و کاهش درد است. در اینجا چند درمان رایج وجود دارد:

ماساژ درمانی: ماساژ می تواند به کاهش تنش در عضلات و کاهش درد کمک کند. یک ماساژدرمانگر می تواند از تکنیک هایی مانند رهاسازی میوفاشیال، درمان نقطه ماشه ای و ماساژ بافت عمیق برای هدف قرار دادن مناطق آسیب دیده استفاده کند.

تمرینات کششی: حرکات کششی می تواند به شل شدن عضلات سفت و کاهش درد کمک کند. فیزیوتراپیست می تواند کشش های خاصی را برای هدف قرار دادن عضلاتی که باعث سردرد می شوند توصیه کند.

گرما یا سرما درمانی: اعمال گرما یا سرما در ناحیه آسیب دیده می تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند. کمپرس گرم یا پد گرم کننده می تواند به شل شدن ماهیچه های سفت کمک کند، در حالی که کمپرس سرد یا کیسه یخ می تواند به کاهش تورم و بی حس کردن ناحیه کمک کند.

مسکن های بدون نسخه: داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا آسپرین می توانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند.

تزریق نقطه ماشه ای: در برخی موارد، پزشک ممکن است تزریق نقطه ماشه ای را توصیه کند. این شامل تزریق یک بی حس کننده موضعی یا استروئید به طور مستقیم به نقطه ماشه برای کمک به تسکین درد و کاهش التهاب است.

فیزیوتراپی: یک فیزیوتراپیست می تواند با شما برای ایجاد یک برنامه تمرینی و کششی برای کمک به کاهش تنش و جلوگیری از سردردهای آینده همکاری کند.

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آوای زندگی در اصفهان (فیزیوتراپی طرف قرارداد با بیمه دی ، بیمه آتیه سازان و بیمه صنعت نفت) خدمات تخصصی فیزیوتراپی برای درمان سردرد ناشی از تریگر پوینت را ارائه می دهند.

مقالات بیشتر

لیزر در نوروپاتی ها

لیزر در نوروپاتی ها

0
لیزر در نوروپاتی ها لیزر درمانی به عنوان یک درمان برای نوروپاتی ها، مانند نوروپاتی دیابتی و نوروپاتی محیطی ناشی…
اصلاح پوسچر با تمرین درمانی

اصلاح پوسچر با تمرین درمانی

0
اصلاح پوسچر با تمرین درمانی ناهنجاری های پوسچرال، انحراف از تراز و موقعیت طبیعی بدن در حالت استراحت یا حرکت…
درمان دیسک گردن با تکار و لیزر

درمان دیسک گردن با تکار و لیزر

0
درمان دیسک گردن با تکار و لیزر در کلینیک فیزیوتراپی آوای زندگی به عنوان یکی از موثرترین روشهای درمانی ارائه…
مگنت تراپی در پوکی استخوان

مگنت تراپی در پوکی استخوان

0
مگنت تراپی در پوکی استخوان مگنت تراپی یک درمان مکمل است که شامل استفاده از میدان های مغناطیسی ساکن برای…
وازوترین برای کاهش تورم

وازوترین برای کاهش تورم

0
وازوترین برای کاهش تورم وازوترین یا کامپرشن تراپی روشی است که برای کاهش تورم با اعمال فشار به ناحیه آسیب…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در اصفهان

راه های ارتباطی

۰۳۱۳۶۶۴۰۰۱۶
۰۹۰۲۲۲۱۶۸۶۱

مشاوره

جستجو

دسته بندی مقالات

فهرست